Chodský pes

Země původu: Česká republika

Skupina FCI: I. skupina FCI (od 29. 4. 2019)

Použití: Pracovní plemeno

Celkový vzhled: Středné velký pes ovčáckého typu s obdélníkovým rámcem těla. Má dlouhou srst s bohatou podsadou, která ho činí otužilým a odolným vůči povětrnostním vlivům. Vyniká harmonickou stavbou těla. Všechny tělesné partie jsou sladěny tak, že jako celek působí kompaktně a ladně.

Barva: Černá až kovově černá se sytě žlutými znaky typu "black and tan". Čím jsou znaky sytější, tím lépe. Jiné zbarvení srsti než černá se znaky je nepřípustné.

Výška: Psi 52 - 55 cm, 49 - 52 cm.

Hmotnost: Optimální hmotnost - rozmezí 18-25 kg.

Historie

Chodský pes patří mezi nejstarší česká plemena. Historické prameny z 9. - 10. století a následně ze stolení jedenáctého z doby vlády knížete Břetislava I. hovoří o věrném doprovodném ovčáckém psu menšího vzrůstu. Zmínka je i v Dalimilově kronice. Více je však popisováno až ve století třináctém, kdy docházelo ke germanizaci Českého lesa, ale na domažlickém Chodsku zůstaly vesnice až k hranicím české. V období, kdy Chodové chránili zemské bavorsko-české hranice, hory a lesy, byli doprovázeni menšími houževnatými ovčáckými psy, kteří byli výbornými hlídači, střežili také stáda dobytka a pomáhali při pasení. Podoba tohoto ovčáka se ustálila z důvodu jejich života v malé oblastní lokalitě. Plemeno upadlo tak jako řada jiných plemen v poválečném období téměř v zapomnění.

V roce 1982 až 1984 se díky dvěma kynologům - Ing. J. Findejsovi a V. Kurzovi podařilo dohledat majitele posledních psů tohoto plemene a zahájit jeho oživení. Nastalo období regenerace "staronového" českého ovčáka. Nakonec se podařilo zachovat popisovaný typ menšího dlouhosrstého ovčáckého psa, nevídaně pracovitého, nenáročného a všestranného. 

Povaha

Chodský pes je temperamentní, živý, přirozeně sebevědomý, bez známek nervozity a vždy dobře ovladatelný. Je velmi učenlivý, proto je schopen i náročného výcviku. Je i dobrým hlídacím psem, lze ho využít i jako psa asistenčního či záchranářského. Stejně tak dobře ale může střežit stáda ovcí apod. Je velmi silně citově vázán na svého majitele a jeho rodinu. Pro svou trpělivost a toleranci je skvělým společníkem pro děti. S vychovaným choďákem je naprosto bezproblémový a pohodový život. Je to duchem klaun, který se vám postará o spoustu zábavy. Není absolutně konfliktní, a proto se s ním bez problémů můžete účastnit různých společných psích akcí, jezdit s ním na dovolené, chodit na návštěvy a do restaurací. Záleží jen na vás, na co psa zvyknete a naučíte.

Zdraví

Průměrný věk: 11 až 13 let

Chodský pes je zdravé a odolné plemeno, které není zatíženo zvláštními chorobami. U psů, kteří jsou přijímáni do chovu se vyžaduje vyšetření na dysplazii kyčelního kloubu (DKK), uchovnění mohou být jedinci nejhůře s druhým stupněm. V chovném páru musí být alespoň jeden z rodičů testován na DM s výsledkem G/G.

Feny mají předpoklad být skvělými matkami, porody probíhají ve většině případů bez problémů a štěňata mají dobře vyvinut sací reflex.

Odkaz na článek o DM:

Péče o srst

Ač je srst chodského psa dlouhá s velice bohatou podsadou, není její údržba náročná, nevyžaduje žádnou zvláštní úpravu a má samočistící schopnost. Postačí pravidelně jednou týdně srst řádně vyčesat a vykartáčovat, kdy ji mimo línání téměř nepouští. V době línání, cca 1 x za 6 - 8 měsíců, je třeba věnovat vyčesávání více času. Línání je velice intenzivní, ovšem krátkodobé.


Chodský pes je závislák, miluje svého majitele i jeho rodinu a vyžaduje být součástí jejich každodenního života. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.